Kontakt
  • ul. Podkramarska 5, Gdańsk
Opis atrakcji
Wymagany czas to około 1 godzina.
Wymagany czas to około 1 godzina.

Korona Gdańska

Bazylika Mariacka w Gdańsku, zwana również Koroną Gdańska, jest uważana za największy ceglany kościół, jaki wybudowany w Europie. Odwiedzając Gdańsk, nie sposób pominąć tę imponujących rozmiarów budowlę, która jest zlokalizowana na terenie Głównego Miasta. Kamień węgielny pod budowę świątyni położono w 1343 r., a budowę ukończono w 1502 r.

Bazylika ma długość 105,2 m długości i 66,2 m szerokości w transepcie. Warto zwrócić uwagę na sklepienie kościoła: gwiaździste i kryształowe, które wspiera 26 filarów.

Wewnątrz zobaczymy przepiękny późnogotycki ołtarz główny z 1517 r. przedstawiający koronację Najświętszej Maryi Panny oraz belkę tęczową z grupą rzeźb Ukrzyżowania.

W tak imponującej bazylice znajduje się aż 31 kaplic, w których umieszczono mnóstwo przepięknych dzieł sztuki sakralnej, które na przestrzeni wieków fundowali najznamienitsi mieszkańcy Gdańska oraz liczne cechy rzemieślnicze.

Warto spojrzeć pod nogi, ponieważ w posadkę bazyliki wmurowano około 400 płyt nagrobnych, pod którymi znajdują się szczątki zasłużonych mieszkańców Gdańska.

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku znajduje się również wieża z punktem widokowym. Wchodząc na nią, zobaczymy 2 dzwony: Gratia Dei i Ave Maria. Stąd zobaczymy nie tylko panoramę Gdańska, ale również 7 wież iglicznych oraz wieżę dzwonną.

Może ci się to przydać: noclegi Gdańsk
Mapa
mapa turystyczna (GPS 54.34986, 18.65308)
Google mapy (nawigacja)
Brak komentarzy. Możesz dodać komentarz lub załadować zdjęcia tej atrakcji.
Noclegi
Booking.com

Najbliższe atrakcje turystyczne po okolicy Bazylika Mariacka w Gdańsku

0.0 km
Wieża widokowa w kościele Mariackim
Wieże i punkty widokowe

Wieża widokowa jest częścią największego kościoła ceglanego na świecie — bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku.

Ma 82 metry wysokości, a...

Gdańsk
0.1 km
Fontanna Neptuna
Inne atrakcje

Symbol Gdańska w sercu miasta

Fontanna Neptuna jest niekwestionowanym i jednym z najważniejszych symboli Gdańska i znajduje się na reprezentacyjnym placu zwanym Długim T...

Gdańsk
0.1 km
Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku
Muzea i historia

Jedne z najpiękniejszych wnętrz Europy Zachodniej

Okazały budynek Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku jest zlokalizowany na rogu ulic Długiej i Długiego Targu. Budowla pie...

Gdańsk
0.1 km
Dwór Artusa
Muzea i historia

Gdański dwór na Długim Targu

Dwór Artusa jest zlokalizowany przy jednej z najchętniej odwiedzanych ulic Gdańska – Długim Targu i jest jednocześnie budynkiem reprezentacy...

Gdańsk
0.2 km
Długi Targ w Gdańsku
Inne atrakcje

Reprezentacyjny plac Gdańska

Długi Targ w Gdańsku był niegdyś jednym z najważniejszych traktów kupieckich w regionie i Polsce, placem targowym, a także głównym placem w ...

Gdańsk
0.2 km
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Muzea i historia

Gdańskie historie

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku jest zlokalizowane w przepięknych kamienicach kupieckich przy ul. Dzianej, Długim Pobrzeżu i w Bramie Mariackiej.

Na t...

Gdańsk
0.2 km
Ulica Mariacka
Inne atrakcje

Jedna z najpiękniejszych ulic w Gdańsku

Ulica Mariacka w Gdańsku to jedna z najbardziej znanych ulic w mieście, a także najchętniej odwiedzanych przez turystów z Polski,...

Gdańsk
0.3 km
Wielka Zbrojownia
Inne atrakcje

Zbrojownia artystyczna

Wielka Zbrojownia w Gdańsku jest jednym z przepięknych przykładów manieryzmu niderlandzkiego w Gdańsku.

Obok Wielkiej Zbrojowni zbiegały się nie...

Gdańsk