Góra Ossona (316,7 m n.p.m.) to – technicznie rzecz ujmując – najwyższe wzgórze w granicach administracyjnych Częstochowy.
Składa się z dwóch części: naturalnej i sztucznej. Cześć naturalna to formacja jurajska w postaci wapiennego ostańca, natomiast część sztuczna została usypana na potrzeby Huty Częstochowa. W latach 50. ubiegłego wieku powstała tam przepompownia, jednak do dziś pozostały jedynie trzy ogromne hale wewnątrz wzniesienia — są one niedostępne bez specjalistycznego sprzętu, gdyż w 2011 r. władze miasta zdecydowały o ich wysadzeniu.
Na szczycie znajduje się sporych rozmiarów skała wapienna, rozciąga się również stamtąd obszerna panorama na całą Częstochowę, pobliski kompleks lasów a także na ruiny zamku w Olsztynie. Przy dobrej widoczności można zobaczyć również kominy elektrowni w Bełchatowie i Babią Górę oddaloną aż o 138 km.
Kiedyś istniała tam szkoła szybowcowa, która działa zaraz po wojnie. Jej fundatorem był Edward Osson, na którego cześć wymurowano specjalną tabliczkę w wapiennej skale. Nad tabliczką znajduje się również figurka Matki Boskiej.
Co kilka lat możemy usłyszeć od okolicznych mieszkańców, iż widzieli oni niezidentyfikowane obiekty krążące nieopodal wzniesienia.
Jak dojechać?
Najlepiej – rowerem. Góra Ossona znajduje się nieopodal ul. Legionów na wschód od centrum Częstochowy.
Może ci się to przydać: noclegi Częstochowa