Łazienki zdrojowe, które stały się kaplicą
Kaplica "Na wodzie" pw. św. Józefa Robotnika jest zlokalizowana na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, we wsi Ojców. Pierwotnie funkcjonowały tutaj łazienki zdrojowe, które przekształcono w kaplicę na wodzie.
Okoliczności powstania kościoła są ciekawe i dość przewrotne. Według opowieści mieszkańców, na terenie tym obowiązywał dekret carski, który zakazywał budowy kościołów na ziemi ojcowskiej. Dekret nie wspominał, że nie można budować kościołów na wodzie, dlatego postanowiono przekształcić łazienki zdrojowe w kaplicę.
Kaplica na wodzie ma cechy stylu szwajcarskiego. Niektórzy nazywają ten styl ojcowsko-szwajcarskim, bo łączy w sobie architekturę lokalną z elementami charakterystycznymi dla stylu alpejskiego. W środku dominuje styl zakopiański z początku XX w. Nietypowym, jak na kościół, elementem wystroju są 3 ołtarze, które mają kształt szczytów chałup chłopskich.
Warto zwrócić uwagę na obraz Matki Boskiej Wspomożenia z 1901 r., a także symbole narodowe w postaci orłów unoszących się na 3. Wężami, które symbolizują zaborców.
Pod kaplicą znajdują się źródło św. Jana oraz polana nazwana imieniem Goplany.
Może ci się to przydać: noclegi Wieś Ojców