Katowicka świątynia i jej perypetie
Katedra Chrystusa Króla w Katowicach jest uznawana za największą katedrę w Polsce. Historia katedry rozpoczyna się w latach 20. XX w., kiedy podjęto decyzję o jej budowie. Niestety nadejście II wojny światowej pokrzyżowało plany budowy i dopiero po wojnie podjęto dalsze prace. Co prawda, władze komunistyczne nie były przychylne tej budowie, ale staraniami księży i wiernych katedra została konsekrowana w 1955 r.
Wewnątrz zobaczymy nietypowy jak na kościół styl art déco. Jednym z ważniejszych elementów, jakie umieszczono w Katedrze w Katowicach, jest figura Chrystusa Króla Wszechświata, zawieszona nad ołtarzem.
Sam ołtarz jest okrągły i umieszczono w nim dekorację w postaci płaskorzeźb ze scenami z Ostatniej Wieczerzy i Wesela w Kanie Galilejskiej.
Co ciekawe, w Katedrze w Katowicach znajdują się 2 organy: jedne 43-głowsowe na chórze, a drugie 17-głowsowe organy chórowe w prezbiterium.
Pod kościołem, w krypcie grobowej, zostało pochowanych kilku biskupów katowickich. W krypcie uwagę zwraca polichromia przedstawiająca Niebieskie Jeruzalem, która powstała w 2017 r. Krypta jest czynna w niedziele.
W podziemiach Katedry Chrystusa Króla w 2022 r., w podziemiach otwarto także instytucję kultury Panteon Górnośląski. W tym nowoczesnym i multimedialnym centrum zwiedzający poznają kulturowe i społeczne bogactwo ziemi śląskiej.
Może ci się to przydać: noclegi Katowice