Perła lubelskiego renesansu
Katedra w Zamościu, czyli Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza, to przepiękny kościół wybudowany w stylu lubelskiego renesansu zlokalizowany na terenie Starego Miasta.
Katedra powstała w XVI w., a jej fundatorem był założyciel miasta Jan Zamoyski. Natomiast architektem Bernardo Morando, który stworzył również plan idealnego miasta- twierdzy Zamościa.
Co ciekawe, wymiary świątyni nawiązują do wymiarów z Zamościa w XVI w., tyle że w 15-krotnym pomniejszeniu.
We wnętrzu zwiedzający mogą podziwiać m.in. późnobarokowy ołtarz z obrazem św. Tomasza Apostoła i srebrne rokokowe tabernakulum. W nawach bocznych są usytuowane kaplice, w których znajduje się mnóstwo cennych obrazów, ornamentów i przeróżnych detali architektonicznych.
Obok Katedry w Zamościu stoi dzwonnica, którą wybudowano w drugiej połowie XVIII w. Umieszczono w niej 3 dzwony: Jan z XVII w., Wawrzyniec z XVIII w. i Tomasz z XVIII w. Na dzwonnicę można wejść tylko w sezonie letnim.
Do zwiedzania udostępnione zostały również krypty. Spoczywają w nich Ordynaci Zamojscy wraz z żonami ze znamienitych polskich rodów, profesorowie słynnej akademii zamojskiej, biskupi pochodzący z rodu Zamoyskich oraz księża infułaci, którzy stali na czele Kapituły Zamojskiej od XVI do XX w.
Katedra w Zamościu jest jednym z obiektów, które można znaleźć na Szlaku Renesansu Lubelskiego.
Może ci się to przydać: noclegi Zamość