Kamienie połszlaechetne w Kopalni Szklary
Kopalnia Szklary w Szklarach jest zlokalizowana w Ząbkowicach Śląskich, w województwie śląskim. Została otwarta w 1890 r. i działała do 1993 r. Wydobywano w niej rudę niklu, a także cenione na całym świecie chryzoprazy, opale czy karneole, które są wykorzystywane w jubilerstwie.
W kopalni funkcjonuje Podziemna Trasa Edukacyjna, którą turyści przemierzą razem z przewodnikiem. Warto wiedzieć, że obiekt został uznany, ze względu na walory przyrodnicze i geologiczne, za stanowisko dokumentacyjne oraz ma status rezerwatu geologicznego.
W trakcie zwiedzania turyści dowiedzą się, jak wydobywano cenne półszlachetne kamienie, zobaczą, jak wyglądają, a także zapoznają się z historią kopalni. Co ciekawe, w obiekcie jest usytuowany schron przeciwatomowy.
Wewnątrz panuje dość niska temperatura 8 stopni, więc warto mieć ze sobą ciepłe ubrania oraz pełne obuwie na czas zwiedzania korytarzy. W cenie biletu odwiedzający otrzymają hełm z latarką, ponieważ w pomieszczeniach nie umieszczono instalacji elektrycznej.
Co ciekawe, polskie złoża tego typu są jednymi z największych na świecie. Zaraz po nich plasują się złoża w Australii mające podobne właściwości.
Może ci się to przydać: noclegi Ząbkowice Śląskie