Kopalnia złota, kóra złota nie widziała
Kopalnia Złota w Złotoryi, znana również pod nazwą Kopalnia Złota „Aurelia”, znajduje się w granicach administracyjnych tego miasta, w jego północno – wschodniej części, na terenie województwa dolnośląskiego.
Obiekt rozpoczął funkcjonowanie już w 1660 r, ale jako 100 m. sztolnia, w której poszukiwano złota. Natomiast eksploracja okazała się rozczarowująca. Ostatecznie wydobyto stąd niewielkie ilości miedzi i srebra, a o wydobyciu złota nawet nie wspomniano. Dlatego, w związku z nierentownością działalności, kopalnię szybko zamknięto.
Udostępniona turystom trasa mierzy około 100 metrów i można podziwiać w niej skały diabezowe oraz nacieki rudy żelaza. Co ciekawe, od głównego chodnika odchodzą boczne korytarze i szyb wentylacyjny. W szybie mieszkają nietoperze i warto pamiętać, że łatwo je wystraszyć.
Podczas prac rekonstrukcyjnych w 1997 r. odkryto zasypany szyb o długości 28 m, który został nazwany od imienia odkrywcy „Szybem Karola”. Odchodzące od niego boczne korytarze nadal czekają na odkrycie i zagospodarowanie. Ta krótka trasa jeszcze nie została udostępniona dla ruchu turystycznego.
W Kopalni Złota w Złotoryi panuje dość niska temperatura 8 stopni, odczuwalna zwłaszcza w lecie. Warto wziąć ze sobą choćby sweter, żeby nie zmarznąć.
Może ci się to przydać: noclegi Złotoryja