Kontakt
  • plac Pokoju 6, Świdnica
Opis atrakcji
Wymagany czas to około 2 godziny.
Wymagany czas to około 2 godziny.

Największy drewniany kościół barokowy w Europie

Do niedawna luterański Kościół Pokoju w Świdnicy był zapomniany i zaniedbany. Dziś jest obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uznanym za jeden z 7 cudów Polski przez magazyn National Geographic, a także Pomnikiem Historii.

Kościół Pokoju jest największą barokową drewnianą świątynią, jaka znajduje się w Europie. Wchodząc do kościoła, warto zwrócić uwagę na nietypowy wygląd, który bardziej kojarzy się z domem, a nie świątynią. Kościół wybudowano w systemie szachulcowym.

W skład Kościoła Pokoju w Świdnicy wchodzą:

  • budowla centralna,
  • Hala Chrztów
  • Hala Zmarłych
  • Hala Ślubów
  • Hala Polna.

Najcenniejszymi elementami wystroju kościoła są uznawane: barokowa ambona i ołtarz główny z płaskorzeźbą przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę. Jednym z ciekawszych zabytków są również zabytkowe organy o 62 głosach, z których świetnie zachowała się oryginalna elewacja frontowa.

Na wszystkich emporach znajduje się 78 tekstów z wersetów biblijnych oraz 48 obrazów z alegoriami. Wnętrze kościoła jest ozdobione licznymi malowidłami i rzeźbami, a stropy pokryte scenami z Objawienia św. Jana.

Na terenie otaczającym Kościół Pokoju w Świdnicy turyści mają możliwość zwiedzenia Domu Dzwonnika, w którym umieszczono wystawę poświęconą kościołowi luterańskiemu.

Na spragnionych i głodnych turystów czeka Baroccafe z lokalnymi przysmakami.

Może ci się to przydać: noclegi Świdnica
Mapa
mapa turystyczna (GPS 50.84634, 16.49169)
Google mapy (nawigacja)
Brak komentarzy. Możesz dodać komentarz lub załadować zdjęcia tej atrakcji.
Noclegi
Booking.com

Najbliższe atrakcje turystyczne po okolicy Kościół Pokoju w Świdnicy

0.5 km
Muzeum Dawnego Kupiectwa
Muzea i historia

Tradycje handlowe w Świdnicy

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy znajduje się w przepięknym zabytkowym ratuszu i jest poświęcone tradycjom kupieckim z terenu Śląska.

O...

Świdnica
0.5 km
Rynek w Świdnicy
Inne atrakcje

Uroczy małomiejski rynek

To jeden z najcenniejszych zabytków, jakie zobaczymy na Dolnym Śląsku. Rynek w Świdnicy jest małym, ale za to uroczym miejscem. Zwiedzający mogą...

Świdnica
0.6 km
Katedra w Świdnicy
Zabytki sakralne

Świdnicka katedra

Niegdyś własność jezuitów, a dziś okazała Katedra w Świdnicy pw. Św. Stanisława B.M. i Św. Wacława M., przyciąga turystów nie tylko z Polski. Co ciekaw...

Świdnica
8.6 km
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
Muzea i historia

Ocalone od zapomnienia

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej to miejsce, które ratuje zabytkowy tabor kolejowy z lat 1890 – 1972 od zapomnienia.

Na tereni...

Jaworzyna Śląska
11.6 km
Jezioro Bystrzyckie
Kąpanie

Moc atrakcji nad Jeziorem Bystrzyckim

Spośród szczytów górskich, nieopodal Zagórza Śląskiego, między Górami Sowimi i Pogórzem Wałbrzyskim, wyłania się Jezioro Bystrzycki...

Wieś Zagórze Śląskie
12.2 km
Zamek Grodno
Zamki, pałace, dworki

Jeśli chcesz choć na chwilę znaleźć się w magicznym miejscu, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to takie miejsce nie ukryte przed turystami w Czarnych Górach. Stoi bezpośredn...

Wieś Zagórze Śląskie
13.1 km
Palmiarnia w Wałbrzychu Lubiechowie
Ogrody zoologiczne i botaniczne

Roślinne atrakcje Wałbrzycha

Palmiarnia w Wałbrzychu Lubiechowie jest zlokalizowana niedaleko chętnie odwiedzanego przez turystów Zamku Książ. Warto tu zajrzeć przy okaz...

Wałbrzych
13.9 km
Ruiny zamku Stary Książ
Ruiny

XIX wieczny romantyczny zamek Stary Książ zbudowany jest na murach średniowiecznego zamku piastowskiego księcia jaworskiego Bolka I Surowego.

W 1290 roku do zamku książę...

Wałbrzych