Pozostałości krakowskich murów obronnych
Mury obronne w Krakowie stanowiły niegdyś ogromny kompleks, który otaczał teren dzisiejszego Starego Miasta. Do dzisiaj zachował się tylko niewielki odcinek murów miejskich.
Większość z murów rozebrano już w XVI w. ze względu na liczne zniszczenia po działaniach wojennych oraz ogromne koszty utrzymania. Pozostawiono jedynie ich fragmenty przy Bramie Floriańskiej, przy Barbakanie, bramach Ciesielskiej, Stolarskiej i Pasamoników oraz pozostałości bramy Rzeźniczej, której mury zostały wykorzystane w klasztorze na Gródku.
Warto skorzystać z wycieczki w ramach Trasy Obronności, która obejmuje zwiedzanie murów miejskich, Barbakanu i Celestatu.
Na odcinku, który obejmuje mury miejskie, turyści zobaczą kilka ciekawych obiektów, a także przejdą szlakiem nieistniejących już budowli obronnych Krakowa. Warto wiedzieć, że miasta broniło aż 8 bram i 47 baszt.
Należy pamiętać, że wycieczki z przewodnikiem śladami murów obronnych są organizowane wyłącznie w sezonie letnim. Poza sezonem turyści mogą samodzielnie udać się na wycieczkę.
Może ci się to przydać: noclegi Kraków