Kontakt
  • Wach 14, Wieś Wach
Opis atrakcji
Wymagany czas to około 2 godziny.
Wymagany czas to około 2 godziny.

Dziedzictwo Zielonych Kurpi

Muzeum Kurpiowskie w Wachu jest zlokalizowane na północny-wschód od Ostrołęki, w województwie mazowieckim. Zwiedzający odkryją tutaj historię, kulturę, folklor i sztukę ludową Kurpi.

Na terenie obiektu znajdziemy mnóstwo ciekawych eksponatów pochodzących z tzw. Zielonych Kurpi. Najstarsze z nich pochodzą z końca XVIII w. Na licznych wystawach prześledzimy, jak rozwijał się region, w jakich warunkach żyli i pracowali jego mieszkańcy, a także jak spędzali wolny czas.

Wśród 15 000 przedmiotów zgromadzonych w Muzeum Kurpiowskim w Wachu  warto zwrócić uwagę na te związane z różnymi dawnymi zawodami, m.in. tkactwem, stolarstwem, bursztyniarstwem,  szewstwem, plecionkarstwem czy bartnictwem. Warto przyjrzeć się także dawnym sprzętom domowym i narzędziom używanym w zagrodach.

Ekspozycję uzupełnia bogaty zbiór Biblioteki Kurpiowskiej, w której znajdują się pozycje związane z regionem oraz bursztyniarstwem. Co ciekawe, wiele z nich zalicza się do tzw. białych kruków.

Dla dzieci przygotowano szereg różnorodnych lekcji i warsztatów edukacyjnych, z których dowiedzą się, jak wyglądała praca dawnych rzemieślników oraz poznają kulturę ludową Kurpi.

Może ci się to przydać: noclegi powiat ostrołęcki
Mapa
mapa turystyczna (GPS 53.30452, 21.40172)
Google mapy (nawigacja)
Brak komentarzy. Możesz dodać komentarz lub załadować zdjęcia tej atrakcji.
Noclegi
Booking.com

Najbliższe atrakcje turystyczne po okolicy Muzeum Kurpiowskie w Wachu