Posadowiony na wyspie otoczonej fosą, w romantycznym, parkowym entourageu gotycko-renesansowy Zamek w Szydłowcu – niegdyś siedziba magnackich rodów, Szydłowieckich i Radziwiłłów, jest rzadką atrakcją dla zwiedzających.
Jego zachowane do dziś mury są nie tylko budzącym podziw świadectwem minionych dziejów, kryją w sobie także intrygujący paradoks – w arystokratycznych komnatach zamku mieszczą się ekspozycje Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Sam zamek pochodzi z XV wieku i został wybudowany przez Stanisława Szydłowieckiego, a przez lata wędrował z rąk do rąk, aż do lat 60. XX wieku, kiedy został oddany miejscowym instytucjom publicznym. Od 1986 roku w murach zamku mieści się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, które posiada największy zbiór instrumentów ludowych w Polsce, bo aż 2000 obiektów z terenów Polski i Europy.
Podziwiać można tam ekspozycję stałą, która przygotowali Jadwiga Sobieska oraz Jan Stęszewski. Najstarsze instrumenty pochodzą z XVII wieku, tj. kotły czy złóbcoki z 1705 roku. Niektóre z muzealnych eksponatów były użyte w ekranizacji „Ogniem i mieczem”.
Może ci się to przydać: noclegi Szydłowiec