Obóz na Majdanku w Lublinie
Państwowe Muzeum na Majdanku to miejsce szczególnie ważne w świadomości Polaków, Żydów i wielu innych narodów, które doznały krzywd ze strony nazistowskich Niemiec w trakcie II wojny światowej. Na terenie dzisiejszego muzeum znajdował się w latach 1941-1944 niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.
Na terenie obozu zwiedzający zobaczą wystawę „Więźniowie Majdanka” przybliżającą życie więźniów w tym trudnym czasie. Jedną z tras, które mogą zwiedzać turyści jest ścieżka historyczna „Konzentrationslager Lublin 1941–1944”, a na jej trasie przedstawione są najważniejsze z miejsc na terenie obozu. Warto również przyjrzeć się wystawom i prezentacjom multimedialnym usytuowanym w barakach:
Obóz składał się z 6 oddziałów: Komendantury, Oddziału politycznego, Oddziału więźniarskiego, Oddziału administracyjno-gospodarczego, oddziału kulturalno-szkoleniowego SS oraz lekarza.
Dziś turyści mogą odwiedzać 70 obiektów, m.in.:
Wystawy uzupełniają liczne ekspozycje, fotografie i przedmioty, np. buty, ubrania i rzeczy osobiste więźniów. Na terenie muzeum znajdują się także *miejsca pamięci: