Polska tradycja złotnicza
Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym jest zlokalizowane w samym centrum miasta, w podziemiach kamienicy, w której znajduje się Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego. Co ciekawe, to jedyne takie muzeum w Polsce.
W obiekcie zobaczymy zbiory przybliżające ponad 1000. letnią tradycję złotniczą w Polsce. Warto zauważyć, że przez wieki wyroby złotnicze z naszego kraju były cenione w wielu krajach europejskich.
W Muzeum Sztuki Złotniczej znajduje się około 1900 eksponatów, w tym zbiory artystyczne i historyczne, a także literatura związana ze złotnictwem. Wiele z przedmiotów podarował muzeum kolekcjoner Jędrzej Jaworski oraz inni pasjonaci, część pochodzi z depozytów Muzeum Narodowego w Warszawie i Zamku Królewskiego na Wawelu oraz z zakupów własnych.
Kolekcje złotnictwa zostały podzielone na dawną i współczesną, a zamykają się w okresie pomiędzy 2 połową X w. a początkiem XX w. W muzeum znajdują się wyłącznie przedmioty sygnowane, co do których nie ma wątpliwości, że są wykonane przez cenionych złotników.
Wśród eksponatów znajdują się m.in. patery, lampy, misy, puchary, biżuteria, komplety do kawy, cukiernice czy kielichy mszalne wykonane ze złota.
Może ci się to przydać: noclegi Kazimierz Dolny