Pałac znanych mecenasów sztuki
Pałac Raczyńskich w Rogalinie powstał na zlecenie Kazimierza Raczyńskiego w latach 70. XVIII w. Co ciekawe, pałac był w posiadaniu rodziny, przechodząc na potomków z pokolenia na pokolenie, aż do II wojny światowej.
Raczyńscy dbali o stylowe wnętrza pałacu oraz gromadzili liczne wartościowe pamiątki, a nawet udostępniali je dla publiki, np. Edward Aleksander Raczyński stworzył galerię, którą otworzył w 1910 r. zgodnie z zasadą mecenatu artystycznego i kulturalnego, którą kierowała się rodzina. Niestety, w trakcie II wojny światowej pałac trafił w nazistowskie ręce i funkcjonowała tutaj Hitlerjugend Gebietsführerschule.
Dopiero w 1948 r. udało się odzyskać obiekt i utworzono tutaj Muzeum Pałac w Rogalinie – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Muzeum współpracuje z rodziną Raczyńskich, która z chęcią angażuje się w inicjatywy muzeum i wspiera jego działalność.
We wnętrzach pałacu zwiedzający przyjrzą się zabytkowemu wyposażeniu oraz bogatej galerii obrazów uznanych malarzy, m.in.:
Dzieci i młodzież mogą liczyć na inspirujące lekcje muzealne, warsztaty oraz zajęcia cykliczne.
Pałac w Rogalinie otaczają imponujących rozmiarów park w stylu francuskim oraz park krajobrazowy, które są dostępne dla każdego turysty bez opłat.
Może ci się to przydać: noclegi powiat poznański