Pałac, po którym została oficyna
Pałac Wincklerów w Miechowicach powstał na początku XIX w. w stylu klasycystycznym i należał najpierw do córki kupca Ignatza Domesa, a następnie do pracowitego górnika Franza Wincklera.
W 1844 r. pałac zniszczyła trąba powietrzna, która wymusiła remont obiektu na właścicielach. Pałac odbudowano, ale już w stylu neogotyckim. Niecałe 20 lat później dobudowano jeszcze lewe skrzydło. Posiadłość byłą w posiadaniu rodziny Wincklerów aż do 1925 r. Następnie przeszła na własność spółki, do której należała pobliska kopalnia węgla.
W 1945 r. wojska radzieckie splądrowały i spaliły pałac, a w 1954 r. wysadzono pozostałości murów. Jedynym zachowanym budynkiem jest oficyna pałacowa, która przez wiele lat pozostawała ruiną. Dzięki przeprowadzonej w 2019 r. rewitalizacji budynek odzyskał swój dawny blask.
Przy Pałacu Wincklerów znajdował się również rozległy park, który dziś pozostaje we władaniu miasta Bytom i został przekształcony w Park Ludowy. Zarówno pałac, jak i dawny park zostały wpisane do rejestru zabytków.
W wyremontowanej oficynie znajduje się oddział Bytomskiego Centrum Kultury. W obiekcie odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne, spotkania autorskie, pokazy filmów, spotkania teatralne i wiele innych.
Może ci się to przydać: noclegi Bytom