Kontakt
  • ul. Wybrzeżna, Łęknica
Opis atrakcji
Wymagany czas to około 2 godziny.
Wymagany czas to około 2 godziny.

Malowniczy park z listy UNESCO

Park Mużakowski UNESCO to największy park angielski w Polsce zlokalizowany na granicy Polsko – Niemieckiej w Łęknicy po stronie polskiej i Bad Muskau po stronie niemieckiej, na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa, a także Geoparku Park Mużakowa. Granicę wyznacza rzeka Nysa Łużycka.

Park zajmuje obszar około 728 ha, z czego po stronie polskiej znajdują się 522 ha, a po niemieckiej 206 ha i jest jednym z najrozleglejszych w Europie w kategorii zabytkowych parków krajobrazowych. Co ciekawe część zwana centralną, w której znajdują się zabudowania rezydencjalne, została wybudowana po stronie niemieckiej.

Historia miejsca sięga 1815 r., a jego założycielem był zachwycony pięknymi ogrodami angielskimi książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, który był właścicielem terenu. Co ważne architektura parku została ściśle dopasowana do krajobrazu miasta, co stanowiło nowatorskie podejście do nowoczesnego projektowania miejskiej architektury krajobrazu i do dziś jest sztandarowym przykładem tego nurtu.

Na terenie Parku Mużakowskiego znajdują się m.in. przepiękny zamek Bad Muskau oraz liczne mosty: Wiadukt, Most Książęcy, Most nad Wąwozem, Most Królewski, Most Podwójny oraz Most Angielski.

Dzięki kompozycji krajobrazu i unikalności na skalę światową Park Mużakowski został wpisany w 2004 r. na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Może ci się to przydać: noclegi Łęknica
Mapa
mapa turystyczna (GPS 51.54462, 14.73525)
Google mapy (nawigacja)
Brak komentarzy. Możesz dodać komentarz lub załadować zdjęcia tej atrakcji.
Noclegi
Booking.com

Najbliższe atrakcje turystyczne po okolicy Park Mużakowski UNESCO

1.9 km
Ścieżka geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina
Turystyka
Trasa geoturystyczna "Dawna Kopalnia Babina" prowadzi przez najciekawsze obiekty pogórniczego krajobrazu okolicy Łęknicy. Co ważne, ścieżka o długości 4 km jest częścią p...
Łęknica
27.9 km
Zielony Las w Żarach
Turystyka
Żielone Żary Zielony Las w Żarach to przepiękny teren otaczający miasto, a dodatkowo niezwykły i obfitujący w wiele form krajobrazowych zamkniętych w jednym obiekcie. ...
Żary
28.2 km
Wieża widokowa Promnitza
Wieże i punkty widokowe
Wieża Promnitza znajduje się na Gołębim Wzgórzu, w samym sercu Zielonego Lasu. Ma 16 metrów wysokości i stanowi wspaniały punkt widokowy na południową część Wzniesień Żar...
Żary