Naprzyrodzone siły czy piękno natury?
Rezerwat Dalejów, zwany również Piekłem Dalejowskim, który znajduje się w obrębie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, to miejsce przyciągające licznych turystów. W rezerwacie występuje interesująca grupa skałek z białego piaskowca triasowego. Skałki rozmieszczone są na długości około 130 metrów i różnią się wysokością, co skutkuje powstaniem rodzaju pięter i półek skalnych. Najwyższe z nich sięgają nawet do 4 metrów. Co ciekawe, skałki mogą mieć nawet 250 mln lat.
Piekło Dalejowskie charakteryzuje się zróżnicowanym wyglądem - pomiędzy blokami skalnymi występują niewielkie wąwozy, korytarze, szczeliny oraz jaskinie. Największa z jaskiń nosi nazwę "Duża Grota" i ma aż 7 metrów długości.
Miejsce nosi nazwę Piekło Dalejowskie prawdopodobnie z powodu historycznej kopalni rudy żelaza, gdzie ciężka praca była określana mianem piekła na ziemi. Istnieją również legendy mówiące o nadprzyrodzonych siłach piekielnych, które rzekomo ułożyły formację skalną właśnie w taki sposób.
Podczas wędrówki po rezerwacie, warto odwiedzić Bramę Piekieł. Ta interesująca formacja skalna składa się z trzech głazów uformowanych w kształt bramy. Jej długość wynosi 3 metry, a wysokość sięga od 1,5 do 2,5 metra.
Na miejsce dotrzemy:
Największe ślady dinozaurów w Polsce
Rezerwat "Gagaty Sołtykowskie" to wyjątkowe miejsce, które przyciąga zarówno miłośników paleontologii, jak i entuzjastów przyrody. O...
Urokliwe skały i największa jaskinia w świętokrzyskim
Rezerwat Przyrody Kamień Michniowski jest usytuowany w obrębie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on oc...
Niezwykłe odsłonięcia skalne
Rezerwat Barcza jest jednym z niezwykłych zakątków na terenie Gór Świętokrzyskich, który został ustanowiony jako rezerwat częściowy. Jego gł...