Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko — krajobrazowo-leśnyobszar chroniony, położony w północnej części Poznania. Utworzono go w 1976 r. Jego powierzchnia to 54,28 ha – charakterystyczne są tu kratery, które powstały najprawdopodobniej po upadku meteorytu, który na Morasko spadł jakieś 5 tys. lat temu.
Kraterów jest sześć, a największy z nich ma około 90 metrów średnicy i 11,5 metra głębokości. Wszystkie wypełnione są wodą i kwitnie w nich życie – chętnie zamieszkują je płazy, m. in: kumak nizinny, żaba jeziorkowa, żaba wodna, żaba moczarowa czy grzebiuszka ziemna. Są też siedliskiem wielu rzadkich gatunków roślin, rośnie tam: lilia złotogłów, rogatek krótkoszyjkowy i kopytnik pospolity. Zbiorniki wodne pozbawione są ryb – z uwagi na brak dostępu do tlenu; w okresie letnim pokrywają się grubą warstwą rzęsy wodnej.
Cały rezerwat pokryty jest dębowo-grabowym lasem, przez który biegnie przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Ciekawostka: naukowcy wciąż nie mogą dojść do porozumienia w sprawie pochodzenia kraterów. Jedni uważają, że powstały one wskutek wyżej wspomnianego upadku meteorytu, natomiast drudzy – że są skutkiem działania lądolodu.
Jak dojechać?
Autobus – linia miejska nr 902 z dworca Jana III Sobieskiego.
Samochód – kierować się na ul. Meteorytową. Przy wejściu do rezerwatu znajduje się parking.
Może ci się to przydać: noclegi Poznań