Błędny Kamień, bobry i bogactwo roślinności
Rezerwat przyrody Mójka to wyjątkowe miejsce, które znajduje się na terenie wsi Kąkolówka i Futoma. Jego głównym celem jest ochrona i zachowanie cennych ekosystemów, które tworzą lasy jodłowe z udziałem buka oraz środowisko wodno-błotne zamieszkane przez bobry.
Można tu obserwować aż 340 gatunków roślin naczyniowych, z czego 24 z nich objęte są ochroną. Co więcej, 18 z tych gatunków znajduje się pod szczególną ochroną, w tym rzadkie i piękne okazy takie jak np. czosnek niedźwiedzi, widłaki, storczyki czy zimowit jesienny.
Podczas wędrówki nie można również przejść obojętnie obok nietypowego pomnika przyrody nieożywionej o nazwie "Błędny kamień". Ta niezwykła formacja skalna wzbudzała niegdyś zainteresowanie ze względu na swoją niecodzienną naturę i brak występowania tego typu skał w regionie. Była błędnie uznawana za meteoryt, a prawdopodobnie znalazła się tutaj razem z lądolodem.
Przez teren rezerwatu przebiega ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Mójka”, którą podzielono na 2 szlaki: krótszy Szlak Bobra i dłuższy Szlak Jelenia. Krótszy etap można przejść w około 1,5 godziny, natomiast na dłuższy warto zarezerwować około 5 godzin.
Może ci się to przydać: noclegi powiat rzeszowskiCenny zespół torfowisk typu wysokiego
Rezerwat przyrody Broduszurki, położony w gminie Dubiecko, w powiecie przemyskim, kryje w sobie unikalny i rzadko spotykany zespół ...