To unikatowy, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO częściowy rezerwat przyrodniczy w samym sercu Śląska – pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami. Powstał w celu ochrony naturalnego lasu bukowego z domieszką świerka i jodły na terenach będących niegdysiejszymi wyrobiskami górniczymi. Zajmuje szczytowe partie Srebrnej Góry lezącej w Garbie Tarnogórskim, obejmując 24,54 ha powierzchni.
Rezerwat Segiet stanowi ostoję wspaniałych, sięgających 35-40 metrów wysokości majestatycznych buków, a także jaworów, sosen, świerków i jarzębów. Wiek najstarszego drzewostanu szacuje się na ok. 150 lat.
Zadziwiająca jest różnorodność gatunkowa szaty roślinnej tego stosunkowo niedużego obszaru - to:
Florystyczne ciekawostki Segietu to m.in. królewska lilia złotogłów, orlik pospolity oraz liczne gatunki storczyków, w tym kruszczyki, gnieźnik i obuwik pospolity – największy z polskich storczyków.
Rezerwat jest ostoją dla zimujących tu w podziemnych korytarzach wielu gatunków nietoperzy z rodzajów gacki, mroczki, wąsatki, nocki.
Jak dojechać?
Dojazd od drogi nr 11 w kierunku na Śląski Stok Narciarski Bytom lub od strony Rept Śląskich zjazd z drogi nr 78 w ulicę Skowronków lub Żeromskiego.
Może ci się to przydać: noclegi Bytom