Na przełomie XIII i XIV wieku na terenie dzisiejszego Starego Miasta żyła swoim życiem obronna drewniana siedziba biskupów krakowskich. Ponieważ została zniszczona przez wojny, postanowili zbudować nowy murowany zamek na pobliskim wzgórzu. I tak turyści z bliska i daleka wciąż mogą podziwiać co najmniej szlachetne ruiny słynnego niegdyś Zamku biskupów krakowskich w Iłży.
Na przestrzeni wieków zamek był kilkakrotnie rozbudowywany z rozkazu biskupów. Podczas tych przebudów zyskał trójkątną podstawę. W XVI wieku po gruntownej przebudowie zamek został przekształcony w renesansową rezydencję. Kiedy w 1788 roku zamek przeszedł na własność państwową, zaniedbany zamek zaczął podupadać. Zniszczenia dopełnił pożar na początku XIX wieku.
To, co kiedyś było pełne dostatku i dumy, dziś pochłonie ząb czasu, jednak ruiny zamku są jedną z głównych atrakcji turystycznych Mazowsza. Stało się już tradycją, że w majowy weekend na zamku odbywają się turnieje rycerskie, które co roku przyciągają rzesze widzów.
Może ci się to przydać: noclegi Iłża