Kontakt
  • GPS: 53.22801, 21.87499
Opis atrakcji
Wymagany czas to około 1 godzina.
Wymagany czas to około 1 godzina.

Kurpiowskie pamiątki

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie jest  jednym z dwóch najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Obiekt funkcjonuje od 1927 r., a jego założycielem był działacz społeczny i etnograf Adam Chętnik.

Już wtedy na terenie skansenu zgromadzono ponad 3000 eksponatów pochodzących z terenów Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Niestety, działania wojenne niemal całkowicie zniszczyły zgromadzone pamiątki.

Dziś ekspozycja zajmuje około 4,5 ha i składa się z 34 zabytków dawnej architektury drewnianej. Wśród nich znajdziemy budowle charakterystyczne dla regionu, m.in. chałupę ze wsi Łyse, dwór ze wsi Brzózki, plac Bartny, leśniczówkę z Zawodzia, spichlerz z Cięćka, kuźnię z Zalasa, oborę z Wyku i wiele innych zabudowań gospodarskich.

W budynkach umieszczono dawne sprzęty codziennego użytku, narzędzia i eksponaty związane z kulturą kurpiowską z okolicznych terenów.

W zabytkowym dworze znajduje się także wystawa poświęcona założycielowi Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie „Adam Chętnik. Życie i dzieło”.

Warto zwrócić uwagę na imponujące drzewa znajdujące się na terenie skansenu: 700-letni dąb i 500-letnią sosnę.

Może ci się to przydać: noclegi Nowogród
Mapa
mapa turystyczna (GPS 53.22801, 21.87499)
Google mapy (nawigacja)
Brak komentarzy. Możesz dodać komentarz lub załadować zdjęcia tej atrakcji.
Noclegi
Booking.com

Najbliższe atrakcje turystyczne po okolicy Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

21.5 km
Muzeum Przyrody w Drozdowie
Muzea i historia

Poznaj przyrodę dolin Narwi i Biebrzy

Muzeum Przyrody w Drozdowie znajduje się w zabytkowym ziemiańskim Dworze Lutosławskich, który jest otoczony malowniczym 3 ha parkie...

Wieś Drozdowo