Naftowe królestwo
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, niedaleko Krosna, w województwie podkarpackim, leży na terenie pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, która powstała w 1854 r. i działa tutaj do dziś.
Na terenie muzeum zajmującego około 20 ha znajdziemy m.in. dwa całkowicie zachowane szyby – tzw. kopanki pochodzące z XIX w.: „Franka” i „Janinę” oraz obelisk postawiony przez Ignacego Łukasiewicza w samym środku kopalni. Odwiedzający mają również możliwość zajrzenia do zabytkowych budynków: warsztatu mechanicznego z 1872 r., budynku administracyjnego kopalni, drewniane kuźni kopalnianej. W budynkach znajdują się liczne pamiątki oraz ekspozycje multimedialne.
Warto również zwrócić uwagę na imponującą kolekcję narzędzi i urządzeń, np. zrekonstruowaną wiertnicę ręczną z 1862 r., wiertnicę typu kanadyjskiego z 1885 r., urządzenie wiertnicze typu SM, pompy, sprężarki, kieraty do grupowego pompowania odwiertów, aparaturę laboratoryjną, gazomierze domowe i przemysłowe.
W Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego są organizowane wycieczki z przewodnikiem po wyznaczonych trasach:
Warto skorzystać z warsztatów i lekcji muzealnych związanych m.in. z założycielami kopalni, geologią, lampie naftowej, historią wierceń naftowych, folklorem naftowym, przetwórstwie ropy.
Może ci się to przydać: noclegi Wieś Bóbrka (powiat krośnieński)