Smerek, mierzący 1222 m n.p.m. jest szczytem w Bieszczadach Zachodnich, stanowiącym przedłużenie za zachód grzbietu Połoniny Wetlińskiej.
Szczyt w większości jest porośnięty, ale powyżej 1100 m n.p.m. występuje już połonina. Ma dwa wierzchołki, które są oddzielone trawiastym obniżeniem zwanym Dołyną. Na północnym wierzchołku występuje tzw. szczelina tensyjna, a na południowym, który udostępniony jest dla turystów, znajdziemy żelazny krzyż, który jest pamiątką na cześć zmarłego turysty.
Ze Smerka rozciągają się widoki na panoramę Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich, a z niższego szczytu widać Wielką Rawkę, Połoninę Wietlińską, Riabą Skałę, Pasmo Łopiennika i Durnej, a także miejscowości Smerek i Wetlinę.
Pamiętać należy, że szczyt znajduje się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego, stąd można poruszać się tylko wyznaczonymi szlakami.
Na szczyt można dostać się Głównym Szlakiem Beskidzkim, oznaczonym kolorem czerwonym ze wsi Smerek. Ta trasa mierzy ok. 4,8 km, a przejście nią powinno zająć około 2 godzin i 30 minut.
Może ci się to przydać: noclegi Wieś Smerek