Ochrowa piękność Gór Złotych
Przez dziesięciolecia Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku była zalana przez wodę. Dopiero w 2013 roku rozpoczęto prace nad jej osuszeniem i udostępnieniem jej dla turystów. Spod wody wyłoniły się piękne 300-letnie chodniki górnicze, a także ściany i strop pokryte pomarańczowym i czerwonym nalotem z ochry – zwietrzeliny skał zawierające dużą ilość związków żelaza.
W tym miejscu swój początek ma źródło arsenowo-żelazowej wody mineralnej, które już przed I wojną światową zostało uznane za gminne dobro powszechne. Woda arsenowo-żelazowa ma właściwości lecznicze, a przy okazji doskonale zakonserwowała wnętrze sztolni.
Warto zwrócić uwagę na szatę naciekową, która tworzy piękne wzory na ścianach i stropie. Pomarańczowo-czerwone ornamenty stworzone przez naturę zachwycają swoją niebanalnością i nadają niepowtarzalnego klimatu Sztolni Ochrowej.
Pomimo niewielkich rozmiarów w sztolni znajduje się również system drewnianych rur odwadniających szyb, których używano w latach świetności kopalni w Złotym Stoku.
Może ci się to przydać: noclegi Złoty Stok