Opis atrakcji
Wymagany czas to około 1 godzina.
Wymagany czas to około 1 godzina.

Tramwaj konny w Mrozach to niecodzienna atrakcja turystyczna. Słysząc słowo tory od razu przychodzi na myśl pociąg — lokomotywa ciągnąca kilka, kilkanaście wagonów. W Mrozach koło Warszawy rolę lokomotywy pełni koń.

Historia tramwaju konnego sięga końcówki XIX wieku — wtedy w kraju szalała epidemia gruźlicy. Na zlecenie Teodora Dunina w Rudce koło Mrozów wybudowano specjalny szpital, w którym pacjenci mieli dochodzić do siebie. Jednak główna linia torów znajdowała się kilka kilometrów od szpitala, dlatego trzeba było wybudować specjalną trasę, aby ułatwić transport chorych do Rudki. Pierwszy przewóz odbył się w 1908 roku i to właśnie wtedy pierwszy tramwaj ciągnął koń.

Obecnie tramwaj konny wozi turystów na odcinku liczącym sobie 1,7 km. Wzdłuż trasy powstała ścieżka edukacyjna - ulokowano przy niej liczne tablice informacyjne. Tramwaj kursuje w każdy weekend w okresie wiosenno-jesiennym.

Ciekawostka: w 2013 roku tramwaj konny służył jako plan filmowy do serialu Ranczo.

Jak dotrzeć?

Stacja tramwaju konnego znajduje się na granicy Rezerwatu Rudka Sanatoryjna przy ul.Tartacznej.

Może ci się to przydać: noclegi Mrozy
Mapa
mapa turystyczna (GPS 52.16247, 21.8055)
Google mapy (nawigacja)
Brak komentarzy. Możesz dodać komentarz lub załadować zdjęcia tej atrakcji.
Noclegi
Booking.com

Najbliższe atrakcje turystyczne po okolicy Tramwaj Konny Mrozy - Rudka

16.3 km
Pałac Dernałowiczów
Zamki, pałace, dworki

Kulturalny pałac

Pałac Dernałowiczów powstał w XVI w. Początkowo był budynkiem ceglanym o stylistyce gotyckiej. Następnie został przebudowany w stylu barokowym w XVII w....

Mińsk Mazowiecki
26.0 km
Zamek Liw
Zamki, pałace, dworki

Zbudowany na polecenie Janusza I Starego księcia mazowieckiego w XV wieku Zamek w Liwie pełnił funkcję strażnicy granicznej w Liwie.

Budowla została, wzniesiona na palni...

Węgrów