Burzliwa historia zabytkowego wiatraka
Wiatrak w Kocilewie, niedaleko Ożarowa, przez wiele lat był ściśle związany z rodziną Kowalskich, która żyła z młynarstwa. Oryginalny wiatrak nie przetrwał różnych zawirowań dziejowych i został zniszczony w 1914 roku podczas działań wojennych, a w 1918 r. odbudował go Roman Kowalski. Dzięki temu przywrócił świetność osadzie młynarskiej.
Po 1945 r. wiatrakiem zarządzał syn Henryka Kowalskiego. Jednak w 1960 roku, władze zakazały młynarzowi kontynuowania pracy, a wiatrak, będący prywatnym przedsięwzięciem, został wyłączony z produkcji mąki. Henryk Kowalski stał się tym samym ostatnim młynarzem w Ożarowie. Od tego momentu wiatrak pełnił rolę magazynu i z roku na rok popadał w ruinę. Przez lata niszczał – najpierw zdjęto jego skrzydła, a potem zaczęła załamywać się konstrukcja, doprowadzając go w 1996 roku do stanu ruiny.
Dzięki inicjatywie Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich, podjęto próbę uratowania wiatraka. To przedsięwzięcie zdobyło wsparcie Urzędu Miasta i Gminy Wieluń. Dzięki zgromadzonym funduszom, zakupiono teren wokół wiatraka i rozpoczęto prace renowacyjne.
Prace modernizacyjne rozpoczęły się w 1999 r., a zakończyły w 2006 r. Wiatrak odzyskał dawny blask i cieszy oko mieszkańców i turystów.
Obiekt jest dostępny dla zwiedzających, ale po wcześniejszym umówieniu się na zwiedzanie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Może ci się to przydać: noclegi powiat wieluński