Po dziś dzień na Zamku Chojnik rozgrywane są turnieje rycerskie i zabawy dla mieszkańców!
Budowla usytuowana jest nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach, która mierzy 627 metrów n.p.m., a do jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego.
Pierwsze wzmianki o zabytku pochodzą z 1364 roku, a jego pierwsza rozbudowa miała miejsce w XV wieku, kiedy odbudowano północne skrzydło, a także wtedy powstał dziedziniec, na którym około 1410 roku postawiono pręgierz. W pierwszej połowie XVI wieku zapewne z powodu trwogi tureckiej dokonano kolejnej modernizacji budowli. Zamek otoczono murami ze strzelnicami dostosowanymi do użycia broni palnej.
Zamek zmieniał swoich właścicieli. Pamięta czasy wojny trzynastoletniej, a po pożarze z 1675 roku budowla popadła w ruinę. W XIX wieku stał się atrakcją turystyczną, odwiedzaną przez kuracjuszy z Cieplic.
Obecnie ruiny zamku należą do najpopularniejszym na Dolnym Śląsku. W dobrym stanie zachowały się ściany zamku wysokiego z cylindryczną wieżą, a także dwa pierścienie murów obwodowych z renesansową attyk. Do budowli prowadzą dwa szlaki, zarówno dla amatorów pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki spenetrować, znajdującą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.
Może ci się to przydać: noclegi Jelenia Góra