Posadowiony na gnejowskich skałach, należących do metamorfiku izereskiego Zamek Czocha, był zamkiem obronnym, wybudowanym w XII wieku.
Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy, a w 1253 roku został przekazany biskupowi miśnieńskiemu.
Przez stulecia budowla wędrowała z rąk do rąk kolejny rodów, a w 1909 roku została zakupiona przez drezdeńskiego producenta wyborów tytoniowych Ernesta Gütschowa, który zlecił przebudowę zamku znanemu architektowi Bodo Ebhardtowi zgodnie z wyglądem, zachowanym na rycinie z 1703 roku.
Aktualnie pełni funkcję hotelu, ale również jest udostępniony do zwiedzania i jest nie lada gratką dla osób uwielbiających sekrety i legendy o takich miejscach!
Zwiedzanie rozpoczyna się w wielkiej Sali Rycerskiej, która okazjonalnie pełni funkcję sali balowej, a także Sali marmurowej, gdzie wzrok przykuwają ścienne malowidła. Podziwiać można także sprzęt łączności, który był używany za czasów PRL-u przez wojsko polskie. Inną atrakcją jest Skarbiec, do którego odwiedzający zabytek będą mieli okazję zejść.
Miejsce okrzyknięte zostało polskim Hogwartem, ponieważ odbywają się tutaj różnego rodzaju LARP-y, np. Letnia Szkoła Magii czy warsztaty magiczne dla szkół.
Może ci się to przydać: noclegi Leśna