Zamek w Oleśnicy pamięta jeszcze czasy Piastów Śląskich!
Najstarsze części zamku pochodzą z XIII wieku, kiedy Piastowie Śląscy, a właściwie książęta oleśniccy wznieśli go w celach obronnych. Najlepiej zachowanym elementem z tamtego okresu jest część gotyckiej wieży z końca XIII wieku, która została przebudowana i ozdobiona elementami sgraffitowymi i zwieńczona hełmem w późniejszych latach.
Po 1495 roku zamek zasiedlają Podiebradowie. Książę Jan Podiebrad w XVI wieku przebudowuje zamek ze stylu gotyckiego na renesansowy. Kolejnym rodem rządzącym zamkiem byli Wirtembergowie, za których panowania również dochodzi do przebudowy obiektu. Kolejnymi rodami, które urzędowały na zamku, był rody Brunszwików oraz Hohenzollernów.
Po 1945 roku zamek opustoszał, a później przez rok był zajmowany przez oddział radzieckiego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, który zbierał i przygotowywał transport byłych alianckich jeńców wojennych.
Obecnie w murach zamku mieści się siedziba Ochotniczego Hufca Pracy, a odwiedzający mogą zobaczyć dziedziniec zamkowy, a także obejrzeć malownicze krużganki i liczne wmurowane w ściany płaskorzeźby.
Może ci się to przydać: noclegi Oleśnica