Kontakt
  • Plac Zamkowy 1, Lidzbark Warmiński
Opis atrakcji
Wymagany czas to około 1 godzina.
Wymagany czas to około 1 godzina.

Lidzbark Warmiński jest jednym z ciekawszych, lecz wciąż mniej znanych miejsc na turystycznej mapie Polski. Jego symbolem jest imponujący zamek biskupów warmińskich, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce.

Zamek został wybudowany w XIV wieku i wzniesiono go na planie czworoboku, a w czasie kadencji biskupa Sorboma dziedziniec zamku został otoczony dwukondygnacyjnymi krużgankami. Położony był w widłach rzek Łyny i Symsarny, a oprócz tego chroniły go mury obwodowe i fosa od południa i wschodu.

Na dziedzińcu przedzamcza w centralnym miejscu znajduje się barokowy pomnik św. Katarzyny z 1756 roku, ufundowany przez biskupa Grabowskiego. W II połowie XIX wieku restaurację zamku prowadził konserwator królewski Ferdinand von Quast.

Głównym celem turystów przybywających do Lidzbarka jest właśnie zamek biskupów warmińskich, na którego terenie mieści się Muzeum Warmińskie. Na zwiedzenie dawnej siedziby władców Warmii warto zaplanować około 3 godziny, wliczając w to spacer po podzamczu i obejście kompleksu dookoła.

Może ci się to przydać: noclegi Lidzbark Warmiński
Mapa
mapa turystyczna (GPS 54.12482, 20.58308)
Google mapy (nawigacja)
Brak komentarzy. Możesz dodać komentarz lub załadować zdjęcia tej atrakcji.
Noclegi
Booking.com

Najbliższe atrakcje turystyczne po okolicy Zamek w Lidzbarku Warmińskim