Zakamarki bieckiej baszty
Baszta Kowalska w Bieczu jest oddziałem Muzeum Ziemi Bieckiej, w którym zgromadzono kolekcję eksponatów związanych z bieckim harcerstwem, począwszy od momentu powstania formacji w 1911 r., archeologią oraz malarstwem i grafiką Heleny i Juliusza Krajewskich.
Na I kondygnacji baszty umieszczono pamiątki harcerskie, m.in. dawne legitymacje członkowskie, znaczki sprawnościowe, kroniki, mundury harcerskie, a także wystawę poświęconą założycielowi bieckiego harcerstwa Witoldowi Fuskowi. Co ciekawe, wśród eksponatów znajdziemy obrazy namalowane przez lokalnych harcerzy, którzy byli uzdolnionymi artystami, np. Władysław Jachimowicz, Władysław Gutkowski czy Wiesław Fusek.
W przyziemnej części budynku odwiedzimy wystawę archeologiczną poświęconą średniowiecznym znaleziskom z Grodu Starościńskiego, które zostały odkryte przypadkowo. W tej części Baszty Kowalskiej zrekonstruowano studzienkę, w której znajduje się ceramika z drugiej połowy XIV w.
Na II i III kondygnacji baszty zobaczymy przegląd prac Heleny i Juliusza Krajewskich, a wśród nich twórczość z okresów kubizmu, socrealizmu, a także portrety, pejzaże czy ilustracje książkowe.
Może ci się to przydać: noclegi Biecz