Mało kto zdaje sobie dzisiaj sprawę, że wzmianki o wsi Solina pochodzą już z 1436 roku, a jej nazwa wzięła się prawdopododobnie z tego, że w dawnym średniowieczu w tamtejszych stronach wydobywano sól. Dzisiaj największą atrakcją tych terenów, jest oczywiście jezioro Solińskie z zaporą przyciągającą turystów. Cieszy oko rozwinięta linia brzegowa oraz mnóstwo zatoczek, które dają ujście strumieniom. Walory krajobrazowe tego miejsca czynią z niego "polską Szwajcarię".
Otoczenie jeziora Solińskiego pełni rolę typowego kurortu z licznymi ośrodkami rekreacyjnymi, sklepami, hotelami, stacjami benzynowymi, straganami z pamiątkami, a nawet z wesołym miasteczkiem. To miejsce zdecydowanie przyciąga wczasowiczów i turystów. Należy jednak pamiętać, że na całym zbiorniku obowiązuje zakaz używania silników spalinowych, można natomiast pływać kajakiem, bądź rowerem wodnym, lub uprawiać żeglarswto czy windsurfing - jednak nie jest to akwen łatwy poprzez zmienność wiatru, wysokość brzegów oraz rozczłonkowanie tafli wody. Natomiast w sezonie letnim można skorzystać z organizowanych rejsów stateczkiem wycieczkowym. Kąpiel dozwolona jest tylko w wyznaczonych kąpieliskach, gdyż w innych miejscach może być niebezpiecznie z powodu trudno dostępnych brzegów.
Będąc już w Solinie warto odwiedzić pomniejsze pobliskie miasteczka, między innymi Myczków, gdzie można zwiedzić muzeum Bojków; czy wstąpić do mniejszych miejscowości, z których brzegów można podziwiać ogromne jezioro, albo wybrać się już znacznie dalej w przepiękne Bieszczady.
Może ci się to przydać: noclegi Wieś Solina