Kopiec Powstania Warszawskiego jest sztucznym wzniesieniem, mierzącym 121 m n.p.m., który znajduje się na Czerniakowie w dzielnicy Mokotów.
Pomysł o zbudowaniu tego obiektu narodził się już 1945 roku, wtedy zaczęto zwozić gruzy ze zniszczeń po powstaniu, a później zwożono tutaj także śmierci, stąd niechlubna nazwa „Góra Śmierci”, która funkcjonowała przez jakiś okres.
W 1998 roku członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zainicjowali uporządkowanie tego miejsca. Pojawiał się wtedy także nazwa „Kopiec Pamięci Narodowej”. Z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania szczyt oczyszczono i wybudowano schody.
Szczyt kopca jest płaski i wznosi się na nim kilkumetrowy symbol Polski Walczącej, czyli symbol powstańców. Po dwóch stronach pomnika mieszczą się dwie tablice pamiątkowe. Jedna z nich jest poświęcona pamięci żołnierzy Armii Krajowej, powstańców warszawskich oraz mieszkańców, a druga twórcy tego pomnika, czyli Eugeniuszowi Ajewskiemu.
Na szczyt prowadzą schody, które od 2004 roku nazwane są Aleją Godziny „W”, a drodze na szczyt towarzyszą ułożone wzdłuż schodów małe drewniane krzyże.
Może ci się to przydać: noclegi Warszawa