Czar wspomnień kinematograficznych
W mieście kojarzonym z łódzką filmówką nie może zabraknąć Muzeum Kinematografii, które znajduje się w przepięknym pałacu Karola Scheiblera – łódzkiego przedsiębiorcy włókienniczego z XIX w.
Co ciekawe Muzeum kinematografii jest jedynym takim miejscem w Polsce, które gromadzi eksponaty związane z techniką, sztuką i kulturą filmową. Zbiór muzealiów liczy około 70 000 przedmiotów.
Z ekspozycji dowiemy się, jak ludzie żyli bez filmów w tzw. epoce przedfilmowej i jak umilali sobie wolny czas z pomocą latarni magicznych, fotoplastykonu czy mutoskopu. Co ciekawe, odrestaurowany fotoplastykon jest jedynym oryginalnym urządzeniem zachowanym w Polsce i jednym z 6 na świecie.
Nie zabraknie tutaj ogromnej kolekcji aparatów fotograficznych, projektorów, kamer począwszy od XIX w. po współczesność.
Poza narzędziami, dzięki którym powstawały filmy, odkryjemy świat filmu i wszystko, co z nim związane, w tym m.in. plakaty programy filmowe z różnych zakątków świata, afisze, fotosy, zbiór scenariuszy i scenopisów, a także projekty scenografii ze zbiorów najwybitniejszych polskich twórców.
Dodatkowo znajdziemy tutaj ogromne archiwa dokumentujące barwne życie zawodowe i prywatne twórców polskiej szkoły filmowej.
Kto nie pamięta lub nie wie, jak wyglądają dawne taśmy filmowe nawijane na ogromne szpule, ma okazję przyjrzeć się z bliska przedmiotowi, który przeszedł już do historii kinematografii.
Może ci się to przydać: noclegi Łódź