Dawne drukarnie
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa jest zlokalizowane na terenie wsi Grębocin, niedaleko Torunia, w województwie kujawsko-pomorskim. Wchodząc do obiektu, warto zwrócić uwagę na gotycką fasadę i wnętrza.
Wewnątrz, odkryjemy ekspozycję związaną z piśmiennictwem, papiernictwem i drukarstwem z terenów Europy i Azji. Jedną z ciekawszych i unikalnych w skali Polski jest kolekcja pras drukarskich.
W dziale papierniczym znajdziemy m.in. kolekcję papierów z różnych stron świata, replikę stanowiska do czerpania papieru z XVII w. czy replikę azjatyckiej kadzi służącej do czerpania papieru.
W dziale drukarskim poznamy warsztaty rzemieślnicze z Europy i Azji, w których używano np. drewnianych i ołowianych czcionek o różnych krojach oraz matryc drukarskich. Zobaczymy także efekty prac drukarzy w postaci reprintu karty z dzieła Kopernika czy kopię faksymilową Biblii Gutenberga.
Dział piśmienniczy jest poświęcony historii materiałów piśmienniczych, wśród których zobaczymy m.in. tabliczki łupkowe, woskowe, stylusy, papirus egipski, pergamin. Wystawę uzupełnia zbiór szklanych kałamarzy i rekonstrukcja średniowiecznego skryptorium.
Najciekawszą formą przekazywania wiedzy w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa są niewątpliwie interaktywne warsztaty, w których mogą wziąć udział dzieci, młodzież oraz dorośli.
Może ci się to przydać: noclegi Wieś Grębocin (powiat toruński)