Istnieją różne hipotezy na temat pochodzenia wsi Kurzętnik, niektórzy nawet twierdzą, że wieś u podnóża góry ma pogańskie korzenie od starożytnych czasów słowiańskich. Niewiele wiadomo o budowie zamku w Kurzętniku, ale przypuszcza się, że rozpoczęła się ona kiedyś po 1331 roku, kiedy to osada Kurzętnik uzyskała prawa miejskie.
Główną część zamku ukończono dziesięć lat później, ale komplet ukończono w 1361 roku, gdyż dokumenty wspominają o organach zamkowych. Przez wieki pozostawał w rękach kapituły chełmińskiej.
Zamek i jego twierdza były wielokrotnie niszczone i rabowane podczas wojen. Odegrał jednak ważną rolę w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r., kiedy to w jego pobliżu zbierały się wojska krzyżackie.
W 1772 roku zamek został sprzedany w ręce prywatne, następnie zaczął popadać w ruinę, a jego konstrukcję zaczęli rozbierać miejscowi, którzy z jego kamieni budowali swoje domy.
W 1914 roku archeolodzy przeprowadzili powierzchowne badania ruin zamku w Kurzętniku, gdzie odkryli działo krzyżowców z 1410 roku, która jest jedyną tzw bombardą średniowieczną znajdującą się w Polsce.
Może ci się to przydać: noclegi Wieś Kurzętnik