Gdy przyjrzymy się dokładniej, przekonamy się, że już w XIII wieku w Nidzicy istniał drewniany zamek. Sto lat później otrzymał ceglane mury na kamiennym fundamencie, co zapoczątkowało burzliwą historię zamku krzyżowców po wschodniej stronie miasta.
W swojej historii często zmieniał właścicieli, był wielokrotnie atakowany przez wojska krajowe i zagraniczne, wielokrotnie zmieniał się w prawie zapomnianą ruinę. Na szczęście po drugiej wojnie światowej zdecydowano się na jego renowację, dzięki czemu do dziś możemy podziwiać jego piękną fasadę, typowe baszty, dziedziniec i pomarańczowo-brązowe mury.
Obecnie gotyckie tereny zamku w Nidzicy stanowią biznesowe i kulturalne centrum miasta, a zamek jest otwarty dla turystów. W scenerii sal zamkowych organizowane są także koncerty, wernisaże, konferencje, bankiety, biesiady i bale. W budynku znajduje się muzeum, galeria, dom kultury, biblioteka i klub uzdrowiskowy. Zamek dopiero niedawno wyposażono w oświetlenie, dlatego warto go obserwować nocą. Kompleks otoczony jest również gęstym parkiem.
Może ci się to przydać: noclegi Nidzica