Kontakt
  • Wzgórze 16, Bielsko-Biała
Opis atrakcji
Wymagany czas to około 1 godzina.
Wymagany czas to około 1 godzina.

Zakamarki tkackiego warsztatu

Dom Tkacza - Muzeum Historyczne jest zlokalizowane w Bielsku-Białej, na terenie Górnego Przedmieścia, które od XV w. było zamieszkane przez bielskich sukienników. Kamienica, w której znajduje się muzeum sięga tradycjami tkackimi do XVII w.

We wnętrzach domu tkacza znajduje się rekonstrukcja wnętrza mieszkania mistrza tkackiego oraz jego warsztatu z przełomu XIX i XX w.

W części mieszkalnej zobaczymy w pełni wyposażone: kuchnię, sypialnię oraz pokój reprezentacyjny. Warto poświęcić czas na dokładne przyjrzenie się licznym sprzętom domowym, które używano dawniej w codziennych pracach domowych.

W warsztacie tkackim zobaczymy mniejsze i większe krosna, w tym krosno nicielnicowe do tkanin wełnianych, a także wszystkie sprzęty pomocnicze w obróbce tkanin. W części rzemieślniczej obejrzymy także biuro cechu, w którym znajdowało się centrum życia rzemieślników tego fachu, a także mieszkanie dla czeladnika. Umieszczono tutaj liczne pamiątki, m.in. dokumenty oraz żelazną skrzynię, która pełniła rolę kasy pancernej cechu.

Ekspozycję uzupełnia kolekcja drzeworytów autorstwa Jana Wałacha nawiązujących do tradycji tkackiej, które znajdują się w sieni muzeum.

Może ci się to przydać: noclegi Bielsko-Biała
Mapa
mapa turystyczna (GPS 49.82001, 19.0352)
Google mapy (nawigacja)
Brak komentarzy. Możesz dodać komentarz lub załadować zdjęcia tej atrakcji.
Noclegi
Booking.com

Najbliższe atrakcje turystyczne po okolicy Dom Tkacza - Muzeum Historyczne

0.6 km
Rynek w Bielsku-Białej
Inne atrakcje

Uroczy rynek w małym mieście

Historia Rynku w Bielsku-Białej sięga XIV w., kiedy miasto otrzymało prawa miejskie. Natomiast większość budynków, które możemy podziwiać dz...

Bielsko-Biała
0.7 km
Zamek Książąt Sułkowskich
Zamki, pałace, dworki

Legenda głosi, że w miejscu Zamku Książąt Sułkowskich miał znajdować się gród rozbójników, napadających na podróżujących kupców!

Położony w samym centrum Bielska-Białej ...

Bielsko-Biała
1.3 km
Muzeum Minerałów Skarby Ziemi
Muzea i historia

Kolorowy świat minerałów

Przenieś się w fascynujący świat minerałów. Poznaj ich niesamowite barwy, kształty i przyjrzyj się im z bliska w Muzeum Minerałów Skarby Ziemi w...

Bielsko-Biała
2.1 km
Eko Park W Deche
Inne atrakcje

Eko Park W Deche to pierwszy w Polsce w pełni ekologiczny park rozrywki i edukacji. Większość atrakcji na jego terenie jest całkowicie drewniana, a budownictwo w skandyna...

Bielsko-Biała
4.7 km
Schronisko Dębowiec
Wieże i punkty widokowe

Blisko miasta, z daleka od zgiełku - Schronisko Dębowiec

Schronisko Dębowiec jest usytuowane w Beskidzie Śląskim, w grupie Klimczoka, na Dębowcu. Niegdyś pełniło funkcję...

Bielsko-Biała
5.7 km
Kozia Góra (683 m n.p.m.)
Turystyka

Kozia Góra zwana również Stefanką ma wysokość 683 m n.p.m. i jest szczytem na terenie Bielska-Białej, a dokładniej Beskidu Śląskiego.

Porośnięta lasami bukowymi góra je...

Bielsko-Biała
7.0 km
Chatka na Rogaczu
Inne atrakcje

Na szlakach Beskidu Małego - Chatka na Rogaczu

Chatka na Rogaczu jest prywatnym schroniskiem górskim znajdującym się w Beskidzie Małym, w Karpatach, u stóp szczytu Rogac...

Wieś Wilkowice
7.1 km
Wieża widokowa na Szyndzielnię
Wieże i punkty widokowe

Zbudowana w 2015 roku Wieża widokowa na Szyndzielni stoi przy górnej stacji kolei linowej i stanowi atrakcję kompleksu wypoczynkowo-turystycznego Szyndzielnia.

Wysokość ...

Bielsko-Biała