Zanim wybudowano Wersal, to Krzyżtopór był największą budowlą pałacową w Europie!
Rezydencja pałacowa powstała w XVII wieku za sprawą wojewody Krzysztofa Ossolińskiego i była otoczona fortyfikacjami bastionowymi. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza.
Ossoliński nie cieszył się długo rezydencją, ponieważ rok po jej wybudowaniu zmarł, a kolejni dziedzice tego architektonicznego cuda również nie mieli szczęścia, najczęściej umierali w bitwach. Podczas potopu Szwedzi zajęli rezydencję w październiku 1655 roku, a 115 lat później został spalony przez wojska rosyjskie w czasie obrony przez zwolenników konfederacji barskiej.
Zamek składał się z trzech podstawowych części, tj. zespołu pałacowego z zabudowaniami gospodarczymi, założenia obronnego z fortyfikacjami typu bastionowego i założenia ogrodowego typu włoskiego, położonego poza obrębami fortyfikacji. Trzypiętrowy pałac zbudowano na planie prostokąta z eliptycznym wewnętrznym dziedzińcem. Do głównego korpusu pałacu dostawiono na osi od strony północno-zachodniej skrzydło z wielką salą na piętrze, zakończone ośmioboczną wieżą.
Obecnie pałac ma status trwałej ruiny. W dawnej klasyfikacji zabytków był zaliczony do klasy zerowej. Budowla jest ruiną o znacznym stopniu zachowania, stąd interesującą do zwiedzania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów.
Zwiedzanie zamku możliwe jest za dnia oraz w wybrane noce. Udostępnione jest pięc tras zwiedzania zamku.
Może ci się to przydać: noclegi powiat opatowski