Opis atrakcji
Wymagany czas to około 20 minut.
Wymagany czas to około 20 minut.

Cały zespół pałacowo-parkowy został zbudowany przez właścicieli - rodzinę Ike-Dunikowskich - w XIX wieku. W ich rękach pozostawał do 1939 r. Rozkwitła tu wówczas hodowla owiec rasowych, koni i bydła.

W historycznym parku krajobrazowym znajdują się:

  • murowany neorenesansowy pałac z lat 1862-1876,
  • domek myśliwski z końca XVIII wieku i
  • neogotycki zamek z drugiej połowy XIX wieku

Murowany pałac powstał na miejscu wcześniejszej rezydencji, która stała już 400 lat temu. Pałac zbudowany jest na planie prostokąta, ma dziesięć osi, stąd jest to bardzo rzadkie rozwiązanie architektoniczne. Jest to unikatowa budowla architektoniczna na Mazowszu.

Domek myśliwski przebudowano z jeszcze starszego budynku - XV-wiecznego dworu. Jest własnością gminy i obecnie jest nawet zamieszkany. Po wielokrotnych przebudowach utracił swoje pierwotne barokowe cechy, w jakich został zbudowany.

Neogotycki zamek niegdyś otoczony był czterema jeziorami, niestety dziś są one wyschnięte. Jest jednak wartki potok, który kiedyś był „ozdobiony” drewnianymi mostkami.

Zespół pałacowo-parkowy w Nowym Duninowie czeka już wkrótce na renowację. Obecnie specjalnie pałac główny wymaga natychmiastowego odnowienia. Następnie na łonie natury dla gości przygotowana zostanie kolejna perełka turystyczna.

Może ci się to przydać: noclegi Wieś Nowy Duninów
Mapa
mapa turystyczna (GPS 52.5823, 19.47688)
Google mapy (nawigacja)
Brak komentarzy. Możesz dodać komentarz lub załadować zdjęcia tej atrakcji.
Noclegi
Booking.com

Najbliższe atrakcje turystyczne po okolicy Zespół pałacowo - parkowy

16.0 km
Zoo w Płocku
Ogrody zoologiczne i botaniczne

Zoo w Płocku jest ogrodem zoologicznym, który położony jest na unikalnym i malowniczym obszarze, bowiem ulokowane zostało na wysokiej skarpie ponad Wisłą. Celem istnienia...

Płock